Legion Maryi

Legion Maryi jest stowarzyszeniem świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerzą kult Matki Bożej i głoszą Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Powstał w 1921 r. w Dublinie, stolicy Irlandii. Założyło go 15 kobiet wraz z Frankiem Duffem (1889-1980), obecnie kandydatem na ołtarze. Do Polski ruch dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach osiemdziesiątych mógł zacząć się normalnie rozwijać.

Na świecie jest ok. 3,5 mln członków aktywnych i kilkanaście milionów członków pomocniczych. Legion obecny jest w 163 krajach. W Polsce jest ok. 6 tys. członków aktywnych oraz 17 tys. pomocniczych w 24 diecezjach. Na terenie kraju znajduje się jedno komicjum i regia (w jej skład wchodzi 5 komicjów, których centra mieszczą się: w Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, dwa w Lublinie, oraz w Zamościu).

Członkami Legionu Maryi są ludzie świeccy, którzy realizują Chrystusowy nakaz „głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu”. Włączają się oni w prace Kościoła, dając wyraz temu, że Kościół to nie tylko hierarchia, lecz także wszyscy wierni. Formacji w duchu legionowej świętości służą cotygodniowe zebrania. Patronką ruchu jest Maryja Niepokalana. Członkiem Legionu Maryi może być każdy, kto świadomy jest swojego miejsca w Kościele katolickim, niezależnie od wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu czy posiadanej wiedzy religijnej. Każdy może dać innym świadectwo swojej wiary.

Istnieją dwa rodzaje członkostwa w Legionie: członkowie aktywni i pomocniczy. Praca członków aktywnych polega na docieraniu do coraz szerszych kręgów ludzi, niesieniu im wsparcia duchowego, ułatwianiu kontaktu z kapłanem, rozmowach na tematy religijne, odwiedzaniu samotnych i chorych w szpitalach, domach opieki, odwiedzaniu więzień i schronisk dla nieletnich, pomocy przy organizacji Dnia Chorych w parafii, przygotowywaniu do sakramentów dzieci i dorosłych (katecheza indywidualna), rozprowadzaniu prasy i książek katolickich, prowadzeniu grup dziecięcych i młodzieżowych Legionu Maryi. Natomiast członkowie pomocniczy mają obowiązek modlitwy w intencji rozwoju Legionu Maryi i uczestniczenia w zebraniach raz w miesiącu.